54112-810201750LF
Mfr.Part #
54112-810201750LF
Description
CONN HDR 20POS 0.100" STACK T/H
Black
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
5GOhm
Lead Length :
2.41mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Length - Overall Pin :
1.125 28.575mm
Number of Contacts :
20
Length - Stack Height :
0.689 17.500mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Material :
Bronze
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Radiation Hardening :
No
Length :
28.575mm
Number of Positions :
20
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
15.0μin 0.38μm
Gender :
Male
Length - Post (Mating) :
0.341 8.661mm
Housing Material :
Thermoplastic
Current Rating :
3A
Datasheets
54112-810201750LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black