54112-809181000LF
Mfr.Part #
54112-809181000LF
Description
CONN HDR 18POS 0.100" STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Voltage - Rated :
1.5kV
Length - Post (Mating) :
0.536 13.614mm
Current Rating :
3A
Pitch :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Length :
2.41mm
Published :
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Radiation Hardening :
No
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Material :
Bronze
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Length :
26.035mm
Black
Contact Gender :
Male
Length - Stack Height :
0.394 10.000mm
Housing Material :
Thermoplastic
Length - Overall Pin :
1.025 26.035mm
Number of Positions :
18
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
18
Gender :
Male
Datasheets
54112-809181000LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black