54112-809101000LF
Mfr.Part #
54112-809101000LF
Description
CONN HDR 10POS 0.100" STACK T/H
Length - Post (Mating) :
0.536 13.614mm
Number of Positions :
10
Pitch :
0.100 2.54mm
15.0μin 0.38μm
Contact Material :
Bronze
Color :
Black
Published :
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
5GOhm
Length - Overall Pin :
1.025 26.035mm
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Contact Gender :
Male
Length :
26.035mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Lead Length :
2.41mm
Through Hole
Number of Contacts :
10
Housing Material :
Thermoplastic
Gender :
Male
Length - Stack Height :
0.394 10.000mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
54112-809101000LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black