54112-807201450LF
Mfr.Part #
54112-807201450LF
Description
CONN HDR 20POS 0.100" STACK T/H
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
1.5kV
Length - Post (Mating) :
0.159 4.039mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
1 (Unlimited)
Published :
Insulation Resistance :
5GOhm
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
20
Length - Stack Height :
0.571 14.500mm
Bulk
Current Rating :
3A
Contact Material :
Bronze
Lead Length :
2.41mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length - Overall Pin :
0.825 20.955mm
Gender :
Male
Number of Contacts :
20
Contact Gender :
Male
Length :
20.955mm
Datasheets
54112-807201450LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black