54112-804101050LF
Mfr.Part #
54112-804101050LF
Description
CONN HDR 10POS 0.100" STACK T/H
Number of Positions :
10
Length - Overall Pin :
0.660 16.764mm
Color :
Black
Radiation Hardening :
No
Length - Post (Mating) :
0.152 3.850mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
10
Length :
16.764mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
15.0μin 0.38μm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length - Stack Height :
0.413 10.500mm
Datasheets
54112-804101050LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black