54112-406401050LF
Mfr.Part #
54112-406401050LF
Description
CONN HDR 40POS 0.100" STACK TH
Length - Stack Height :
0.413 10.500mm
Published :
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
40
Length - Overall Pin :
0.744 18.900mm
Number of Positions :
40
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Plating :
Tin
Length - Post (Mating) :
0.236 6.000mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
78.7μin 2.00μm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length :
18.8976mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
54112-406401050LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black