54112-118481950LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54112-118481950LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 48POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Number of Rows :
2
Number of Positions :
48
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Solder
Length - Overall Pin :
1.102 28.000mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
48
Radiation Hardening :
No
Length - Stack Height :
0.768 19.500mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
27.9908mm
Length - Post (Mating) :
0.239 6.071mm
Datasheets
54112-118481950LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 48 Positions Black