54112-110301950LF
Mfr.Part #
54112-110301950LF
Description
CONN HDR 30POS 0.100" STACK T/H
Black
Voltage - Rated :
1.5kV
Length - Stack Height :
0.768 19.500mm
Length :
28.575mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Current Rating :
3A
Pitch :
0.100 2.54mm
Solder
Lead Length :
2.41mm
Length - Post (Mating) :
0.262 6.655mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Insulation Resistance :
5GOhm
Length - Overall Pin :
1.125 28.575mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
Bronze
Mating Post Length :
6.67mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Number of Positions :
30
Number of Contacts :
30
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Gender :
Male
Datasheets
54112-110301950LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 30 Positions Black