54112-110301750LF
Mfr.Part #
54112-110301750LF
Description
CONN HDR 30POS 0.100" STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Gender :
Male
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Number of Positions :
30
Contact Gender :
Male
Contact Material :
Bronze
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Length - Overall Pin :
1.125 28.575mm
Lead Length :
2.41mm
Gold, GXT™
Mating Post Length :
8.67mm
Number of Contacts :
30
Length - Post (Mating) :
0.341 8.661mm
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Rows :
2
Current Rating :
3A
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.689 17.500mm
Length :
28.575mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Color :
Black
Insulation Resistance :
5GOhm
Datasheets
54112-110301750LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 30 Positions Black