54112-110161850LF
Mfr.Part #
54112-110161850LF
Description
CONN HDR 16POS 0.100" STACK T/H
GXT, Gold
Number of Contacts :
16
Published :
Length :
28.575mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Number of Positions :
16
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Length - Overall Pin :
1.125 28.575mm
Length - Post (Mating) :
0.302 7.671mm
Datasheets
54112-110161850LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black