54112-110082250LF
Mfr.Part #
54112-110082250LF
Description
CONN HDR 8POS 0.1" STACK T/H
Length - Stack Height :
0.886 22.500mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
1.125 28.575mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Positions :
8
Length - Post (Mating) :
0.145 3.683mm
Length :
28.575mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
8
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Datasheets
54112-110082250LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 8 Positions Black