54112-109481850LF
Mfr.Part #
54112-109481850LF
Description
CONN HDR 48POS 0.100" STACK T/H
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Number of Positions :
48
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
1.025 26.035mm
Length - Post (Mating) :
0.202 5.131mm
Number of Contacts :
48
Mount :
Through Hole
Published :
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Radiation Hardening :
No
Length :
26.035mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
54112-109481850LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 48 Positions Black