54112-109161850LF
Mfr.Part #
54112-109161850LF
Description
CONN HDR 16POS 0.100" STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Depth :
4.83mm
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
Length :
26.035mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Number of Contacts :
16
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Black
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Gold, GXT™
Orientation :
Straight
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
16
Length - Overall Pin :
1.025 26.035mm
Housing Material :
Thermoplastic
Length - Post (Mating) :
0.202 5.131mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Bronze
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
54112-109161850LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black