54112-107541100LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54112-107541100LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 54POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Contacts :
54
Length - Stack Height :
0.433 11.000mm
Length :
20.955mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Termination :
Solder
Number of Positions :
54
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Length - Post (Mating) :
0.297 7.544mm
Length - Overall Pin :
0.825 20.955mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
54112-107541100LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 54 Positions Black