54112-107161000LF
Mfr.Part #
54112-107161000LF
Description
CONN HDR 16POS 0.100" STACK T/H
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
16
Mating Post Length :
8.55mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length - Stack Height :
0.394 10.000mm
Bulk
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
3A
Length - Post (Mating) :
0.336 8.534mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Gender :
Male
Insulation Resistance :
5GOhm
Length - Overall Pin :
0.825 20.955mm
GXT, Gold
Voltage - Rated :
1.5kV
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Bronze
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Lead Length :
2.41mm
Length :
20.955mm
Number of Contacts :
16
Datasheets
54112-107161000LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black