54112-106161000LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54112-106161000LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 16POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
JESD-609 Code :
e3
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Total Number of Contacts :
16
Min Operating Temperature :
-65°C
Number Of PCB Rows :
2
Body Breadth :
0.19 inch
Termination :
Solder
Reference Standard :
UL
Length - Post (Mating) :
0.256 6.500mm
Orientation :
Straight
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
5GOhm
Lead Length :
2.41mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Body/Shell Style :
Receptacle
Length :
18.8976mm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
16
Length - Stack Height :
0.394 10.000mm
Depth :
4.83mm
Pitch :
0.100 2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Plating Thickness :
30μin
Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Post Length :
6.5mm
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Bronze
MIL Conformance :
No
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
125°C
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Mount :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
DIN Conformance :
HTS Code :
Length - Overall Pin :
0.744 18.900mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Current Rating :
3A
IEC Conformance :
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
54112-106161000LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black