54111-406141150LF
Mfr.Part #
54111-406141150LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 14POS 0.100" STACK TH
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Radiation Hardening :
No
Length - Post (Mating) :
0.196 4.978mm
Number of Positions :
14
Color :
Black
Number of Contacts :
14
Published :
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Length :
18.8976mm
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
78.7μin 2.00μm
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Length - Overall Pin :
0.744 18.900mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Stack Height :
0.453 11.500mm
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Termination :
Solder
Datasheets
54111-406141150LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black