54111-406061450LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54111-406061450LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 6POS 0.1" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
6
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Number of Positions :
6
Color :
Black
Length - Tail :
0.095 2.413mm
Length :
18.8976mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
78.7μin 2.00μm
Radiation Hardening :
No
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Mount :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.571 14.500mm
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Termination :
Solder
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Post (Mating) :
0.079 2.000mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Length - Overall Pin :
0.744 18.900mm
Datasheets
54111-406061450LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 6 Positions Black