540-88-032-17-400-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
540-88-032-17-400-TR
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN
Stock
560
In Stock :
560
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
IC Sockets
Contact Configuration :
8X8
Published :
2010
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Body Depth :
0.15 inch
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, LOW PROFILE
Operating Temperature (Max) :
125°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Body Length or Diameter :
0.667 inch
Series :
540
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.667 inch
HTS Code :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Positions or Pins (Grid) :
32 (4 x 8)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Closed Frame
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Contact Resistance :
20mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Contacts :
32
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
830VAC V
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
REACH SVHC :
No SVHC
Pitch - Post :
0.100 2.54mm