53M15-02-1-21S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
53M15-02-1-21S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 21POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
AC Voltage Rating (Max) :
115V
Base Product Number :
53M15
Index Angle :
15 °
Angle of Throw :
15°
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
30V
Mounting :
Panel Mount
Pole Throw Configuration :
SP21T
Features :
Termination :
Solder
Housing Material :
Diallyl/N/A
Contact Finish :
Gold
Product Type :
Rotary Switches
Current Rating :
250mA
Total # of Positions :
21
Actuator Material :
Stainless Steel
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Terminal Type :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Actuator Length :
11.10mm
Product Length (mm) :
34.29(mm)
Actuator Style :
Flatted Shaft
Subcategory :
Switches
Published :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Brand :
Grayhill
Operating Force :
14 ~ 58gfm
DC Voltage Rating (Max) :
30
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
115V
Product Status :
Active
Lamp Type :
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Voltage - Rated DC :
30V
Number of Decks :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Max) :
0.25(A)
Number of Poles per Deck :
1
Termination Style :
Solder Lug
Circuit per Deck :
SP21T
Contact Style :
Shorting
Number of Switch Sections :
2
Contact Material :
Silver Alloy
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Panel
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Panel
Contact Current(AC)-Max :
0.05A
Base/Housing Material :
Diallyl
Number of Positions :
21
Depth Behind Panel :
31.72mm
RoHS :
Details
Voltage Rating - AC :
115V
Product Depth (mm) :
Illumination Type :
Not Required
Mechanical Life :
ECCN Code :
EAR99
Series :
53
Product Category :
Rotary Switches
Illumination Color :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Index Stops :
FIXED
Grayhill
Product Height (mm) :
Panel Cutout Dimensions :
Datasheets
53M15-02-1-21S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"