53D470F400HJ6
Mfr.Part #
53D470F400HJ6
Description
CAP ALUM 47UF 400V AXIAL
Stock
87
In Stock :
87
Polar
Diameter :
22.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
400V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Height :
41.7mm
Tolerance :
-10% +50%
Capacitance :
47μF
Bulk
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.886Diax1.642L 22.50mmx41.70mm
Length :
41.7mm
Termination :
Axial
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
2012
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
53D470F400HJ6
Vishay / Sprague 53D470F400HJ6
53D 47μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.886Diax1.642L 22.50mmx41.70mm -40°C~85°C Polar Axial, Can