530PB66M0000DGR
Mfr.Part #
530PB66M0000DGR
Description
XTAL OSC XO 66.0000MHZ CMOS SMD
Oscillators
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Current - Supply (Max) :
88mA
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Symmetry-Max :
55/45%
Base Resonator :
Crystal
Additional Feature :
Tape and Reel
Series :
Si530
Pbfree Code :
yes
Operating Frequency :
66MHz
Power Supplies :
3.3V
Surface Mount :
yes
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.85mm
Frequency Stability :
±20ppm
Voltage - Supply :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency :
66MHz
Datasheets
530PB66M0000DGR
Skyworks Solutions, Inc. 530PB66M0000DGR
530PB66M0000DGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD