52601-S20-8TLF
Mfr.Part #
52601-S20-8TLF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Stock
279
In Stock :
279
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Connector Type :
Header
Length :
32.76mm
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Resistance :
10GOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Style :
Board to Board or Cable
Gender :
Male
Voltage - Rated :
500V
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
8.76mm
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Black
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Orientation :
Straight
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Number of Positions :
20
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
20
Housing Material :
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Housing Color :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Surface Mount
Datasheets
52601-S20-8TLF
Amphenol Communications Solutions 52601-S20-8TLF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold or Gold, GXT™ 20-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height