52601-G40-4
Mfr.Part #
52601-G40-4
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Conductors :
ONE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Rated Current (Signal) :
3A
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
No
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Connector Type :
Header
Lead Free :
Contains Lead
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
No
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
All
Number Of PCB Rows :
2
Plating Thickness :
30μin
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Keying Slot
Number of Positions :
40
Series :
Quickie™
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insulation Resistance :
10GOhm
Mating Post Length :
5.85mm
Fastening Type :
Push-Pull
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Width :
8.76mm
Orientation :
Straight
Additional Feature :
POLARIZED
Current Rating :
3A
DIN Conformance :
Phosphor Bronze
Lead Length :
3.05mm
Voltage - Rated :
500V
Packaging :
Tray
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
ECCN Code :
EAR99
Durability :
100 Cycles
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Resistance :
10MOhm
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
UL, CSA
Depth :
8.76mm
Contact Shape :
Square
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Body Breadth :
0.345 inch
IEC Conformance :
Insulation Color :
Black
Length :
58.16mm
Datasheets
52601-G40-4
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tray Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 40-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height