52601-G30-8TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
52601-G30-8TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Pitch :
2.54mm
Series :
Quickie™
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Shape :
Square
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500V
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Style :
Board to Board or Cable
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating :
3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
30
Length :
45.46mm
Housing Color :
Black
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Color :
Contact Plating :
GXT, Gold
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Mating Post Length :
5.84mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Contacts :
30
Depth :
8.76mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Max Operating Temperature :
125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Orientation :
Straight
Datasheets
52601-G30-8TLF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold or Gold, GXT™ 30-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height