52-CBSA-6.0X6.0X0.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
52-CBSA-6.0X6.0X0.5
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Description
RF SHIELD 6" X 6" THROUGH HOLE
Manufacturer :
Leader Tech Inc.
Product Category :
RF Shields
Ventilation :
Non-Vented
Width - Overall :
6.000 152.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall :
6.000 152.40mm
Type :
Shield, 2-Piece
Height - Overall :
0.500 12.70mm
Series :
50-CBS
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Leader Tech Inc. 52-CBSA-6.0X6.0X0.5
Shield, 2-Piece 0.500 12.70mm 6.000 152.40mm Through Hole 6.000 152.40mm Non-Vented 50-CBS Bulk
52-CBSA-6.0X6.0X0.5 Overview
52-CBSA-6.0X6.0X0.5 Features
As a type of Shield, 2-Piece
Through Hole value
50-CBS
A solid enclosure of Bulk
52-CBSA-6.0X6.0X0.5 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
52-CBSA-6.0X6.0X0.5 RF Shields applications.
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC