51MPT30-01A12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51MPT30-01A12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY, PC MOUNT
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Positions :
12
Voltage Rating - AC :
115V
Depth Behind Panel :
14.63mm
Product Category :
Rotary Switches
Voltage - Rated DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Grayhill
Package :
Bulk
Lamp Type :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Poles per Deck :
1
Circuit per Deck :
SP12T
Angle of Throw :
30°
Index Stops :
Continuous
Contact Material :
Metal
Brand :
Grayhill
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Features :
Process Sealed
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
51MPT30
Throw Configuration :
SP12T
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Packaging :
Bulk
Feature :
Process Sealed
Termination :
PC Pins
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Active
Voltage - Rated AC :
115V
Subcategory :
Switches
Number of Decks :
1
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Series :
51
Mount :
Panel, Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Illumination Color :
Product Type :
Rotary Switches
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
RoHS :
Details
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Datasheets
51MPT30-01A12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"