51MP30-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51MP30-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY, PC MOUNT
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Voltage Rating - AC :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lamp Type :
Pbfree Code :
yes
Grayhill
Actuator Material :
Stainless Steel
Published :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Package :
Bulk
Product Category :
Rotary Switches
Radiation Hardening :
No
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
RoHS :
Details
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
Metal
Number of Poles per Deck :
1
Index Angle :
30 deg
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Rotary Switches
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Circuit per Deck :
SP12T
Series :
51
Voltage - Rated AC :
115V
Mount :
Panel, Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Style :
Non-Shorting
Termination Style :
PC Pin
Brand :
Grayhill
Contact Finish :
Gold
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Lead Free :
Lead Free
Number of Switch Sections :
1
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Angle of Throw :
30°
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Index Stops :
Continuous
Contact Resistance :
10MOhm
Illumination Color :
Base Product Number :
51MP30
Orientation :
Straight
Subcategory :
Switches
Base/Housing Material :
Thermoset
Pole Throw Configuration :
SP12T
Number of Decks :
Actuator Length :
9.53mm
Termination :
PC Pins
Number of Positions :
12
Depth Behind Panel :
13.64mm
Product Status :
Active
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Voltage Rating - DC :
28V
Datasheets
51MP30-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"