51MBPT30-01B12S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51MBPT30-01B12S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY, SCREWDRI
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Series :
51
Circuit per Deck :
SP12T
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Illumination Color :
Number of Positions :
12
Brand :
Grayhill
Index Stops :
FIXED
Contact Finish :
Gold
RoHS :
Details
Voltage - Rated AC :
115V
Subcategory :
Switches
Angle of Throw :
30°
Feature :
Process Sealed
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Timing :
Shorting (MBB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Type :
Screwdriver Slot
Features :
Process Sealed
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Lamp Type :
Number of Decks :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating - AC :
115V
Number of Poles per Deck :
1
Grayhill
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Depth Behind Panel :
14.63mm
Product Category :
Rotary Switches
Base Product Number :
51MBPT30
Product Status :
Active
Product Type :
Rotary Switches
Termination Style :
PC Pin
Actuator Length :
3.18mm
Datasheets
51MBPT30-01B12S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"