51M30-01B12S
Mfr.Part #
51M30-01B12S
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Grayhill
Resistance :
51.3MOhm
Index Stops :
FIXED
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Package :
Bulk
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage - Rated AC :
115V
Depth Behind Panel :
18.77mm
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating - AC :
115V
Datasheets
51M30-01B12S
51M30-01B12S datasheet pdf and Rotary Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"