51M30-01B12N
Mfr.Part #
51M30-01B12N
Grayhill
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Index Stops :
FIXED
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions :
Resistance :
51.3MOhm
Depth Behind Panel :
18.77mm
Datasheets
51M30-01B12N
51M30-01B12N datasheet pdf and Rotary Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"