51M30-01-1-12S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51M30-01-1-12S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY, 30 DEG 1
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
HTS Code :
Number of Positions :
12
Contact Finish :
Gold
Number of Poles per Deck :
1
Series :
51
Pbfree Code :
yes
Features :
Voltage Rating - AC :
115V
Termination Style :
Solder Lug
Product Category :
Rotary Switches
Published :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Package :
Bulk
Mount :
Panel
Subcategory :
Switches
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Color :
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Grayhill
Orientation :
Straight
JESD-609 Code :
e4
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Product Type :
Rotary Switches
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Product Status :
Active
Number of Switch Sections :
1
Voltage - Rated AC :
115V
Lamp Type :
Base Product Number :
51M30
Brand :
Grayhill
Circuit per Deck :
SP12T
Angle of Throw :
30°
Actuator Material :
Stainless Steel
Actuator Length :
9.53mm
Index Angle :
30 deg
Number of Decks :
Contact Material :
Metal
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Style :
Shorting
Depth Behind Panel :
18.77mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
10MOhm
Voltage Rating - DC :
28V
Index Stops :
Continuous
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
51M30-01-1-12S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"