51L30-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51L30-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Index Stops :
Continuous
Termination Style :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Angle of Throw :
30°
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lamp Type :
RoHS :
Details
Depth Behind Panel :
Published :
Voltage Rating - DC :
28 V
Subcategory :
Switches
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
51L30
Pin Count :
10
Number of Decks :
1
Features :
Actuator Type :
Grayhill
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Panel Cutout Dimensions :
Circuit per Deck :
SP12T
Number of Positions :
12
Product Category :
Rotary Switches
Resistance :
51.3kOhm
Actuator Length :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage - Rated AC :
115V
Series :
51
Contact Finish :
Gold
Product Type :
Rotary Switches
Voltage - Rated DC :
28V
Number of Poles per Deck :
1
Package :
Bulk
Brand :
Grayhill
Illumination Color :
Datasheets
51L30-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"