51KST30-01B12N
Mfr.Part #
51KST30-01B12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Termination Style :
Solder Lug
Index Stops :
FIXED
Base Product Number :
51KST30
Depth Behind Panel :
18.77mm
Termination :
Solder
Feature :
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Features :
Voltage - Rated AC :
115V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating :
200mA
Index Angle :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.65mm Dia
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating - AC :
115V
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Style :
Non-Shorting
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Panel
Package :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Actuator Length :
9.53mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
51KST30-01B12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"