51KSPT30-01A12N
Mfr.Part #
51KSPT30-01A12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
SP12T
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Current Rating :
200mA
Contact Material :
Metal
Voltage Rating - DC :
28V
51
Throw Configuration :
SP12T
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Termination :
PC Pin
Depth Behind Panel :
14.63mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.65mm Dia
Termination Style :
PC Pin
Index Stops :
Continuous
Contact Finish :
Gold
Index Angle :
30 °
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Feature :
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Base Product Number :
51KSPT30
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Length :
9.53mm
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Plating :
Gold
Base/Housing Material :
Thermoset
Voltage - Rated DC :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Panel, Through Hole
Features :
Illumination Color :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Datasheets
51KSPT30-01A12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"