51KPT30-01B11N
Mfr.Part #
51KPT30-01B11N
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Base Product Number :
51KPT30
Contact Material :
Metal
Number of Decks :
1
Mount :
Panel, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Termination Style :
PC Pin
Angle of Throw :
30°
Throw Configuration :
SP11T
Voltage Rating (AC) :
115 V
Contact Style :
Non-Shorting
Index Angle :
30 °
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Current Rating :
200mA
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Features :
Process Sealed
Grayhill
RoHS :
Compliant
Voltage Rating - DC :
28V
Depth Behind Panel :
14.63mm
Termination :
PC Pin
Circuit per Deck :
SP11T
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.65mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating - AC :
115V
Index Stops :
FIXED
Number of Positions :
11
Voltage Rating (DC) :
28 V
Feature :
Process Sealed
Actuator Length :
9.53mm
Datasheets
51KPT30-01B11N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"