51KMPT30-01B12N
Mfr.Part #
51KMPT30-01B12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 1/4" SHAFT, MILITA
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Angle of Throw :
30°
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Brand :
Grayhill
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Base Product Number :
51KMPT30
Feature :
Process Sealed
Number of Positions :
12
Actuator Length :
9.53mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage Rating - AC :
115V
Subcategory :
Switches
Product Type :
Rotary Switches
Number of Decks :
1
Features :
Process Sealed
Grayhill
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Circuit per Deck :
SP12T
Voltage - Rated DC :
28V
Number of Poles per Deck :
1
Illumination Color :
Lamp Type :
Panel Cutout Dimensions :
Series :
51
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Product Category :
Rotary Switches
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Contact Material :
Termination Style :
PC Pin
Index Stops :
FIXED
Depth Behind Panel :
14.63mm
Voltage - Rated AC :
115V
Datasheets
51KMPT30-01B12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"