51KMPT30-01A12S
Mfr.Part #
51KMPT30-01A12S
Description
SWITCH ROTARY 1/4" SHAFT, MILITA
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Voltage - Rated AC :
115V
Feature :
Process Sealed
Index Stops :
Continuous
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Material :
Depth Behind Panel :
14.63mm
Actuator Length :
9.53mm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Termination Style :
PC Pin
Base Product Number :
51KMPT30
Features :
Process Sealed
Voltage Rating - AC :
115V
Datasheets
51KMPT30-01A12S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"