51KMBT30-01B12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51KMBT30-01B12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY FITARY, SCREWDRIVE
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Angle of Throw :
30°
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Process Sealed
Product Category :
Rotary Switches
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Brand :
Grayhill
Product Status :
Active
Features :
Process Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
51
Index Stops :
FIXED
Subcategory :
Switches
Grayhill
Number of Positions :
12
Product Type :
Rotary Switches
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth Behind Panel :
18.77mm
Panel Cutout Dimensions :
Illumination Color :
Voltage Rating - DC :
28V
Number of Decks :
1
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Length :
3.18mm
Voltage - Rated DC :
28V
Circuit per Deck :
SP12T
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
115V
RoHS :
Details
Contact Material :
Number of Poles per Deck :
1
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number :
51KMBT30
Package :
Bulk
Lamp Type :
Actuator Type :
Screwdriver Slot
Termination Style :
Solder Lug
Contact Finish :
Gold
Datasheets
51KMBT30-01B12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"