51KMB30-01A12N
Mfr.Part #
51KMB30-01A12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY SCREWDRIVER SLOT,
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Status :
Active
Throw Configuration :
SP12T
Package :
Bulk
Actuator Type :
Screwdriver Slot
Features :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Base Product Number :
51KMB30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115V
Number of Positions :
12
Number of Poles per Deck :
1
Index Stops :
Continuous
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage - Rated DC :
28V
Mechanical Life :
25000 cycles
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Material :
Metal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Grayhill
Mount :
Panel
Illumination Color :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Mounting Type :
Panel Mount
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Depth Behind Panel :
18.77mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Panel Cutout Dimensions :
Brand :
Grayhill
Series :
51
Subcategory :
Switches
Index Angle :
30 °
Actuator Length :
3.18mm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
RoHS :
Details
Angle of Throw :
30°
Product Type :
Rotary Switches
Termination :
PC Pins
Voltage Rating - DC :
28V
Product Category :
Rotary Switches
Circuit per Deck :
SP12T
Number of Decks :
1
Lamp Type :
Datasheets
51KMB30-01A12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"