51K204-400A5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51K204-400A5
Manufacturer
Rosenberger
Description
CONN BNC JACK R/A 50OHM PCB
Stock
238
In Stock :
238
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Impedance :
50Ohm
Number of Ports :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2014
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency (Max) :
10GHz
Contact Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Jack, Female Socket
Insulation Material :
POLYTETRAFLUORO ETHYLENE
IEC Conformance :
No
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
No
Center Contact Plating :
Gold
Panel Mount :
Connector Style :
BNC
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
13 Weeks
Filter Feature :
Body Material :
Brass
Voltage - Rated :
400V
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Mating Cycles :
500
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
INSERTION LOSS AND VSWR MAX AT: 8 GHZ
Feature :
Extended Insulation
Resistance :
51.204kOhm
Body Finish :
Nickel
Datasheets
51K204-400A5
Rosenberger 51K204-400A5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K204-400A5 Overview
As a general rule, it is recommended to keep the device resistance within a range of 51.204kOhm.The packaging contains Jack, Female Socket.This device is mounted in the Through Hole, Right Angle position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.To name a few, there is also INSERTION LOSS AND VSWR MAX AT: 8 GHZ.The device has 1 ports that can be used to manage a variety of tasks.There are a number of advantages to its Extended Insulation feature.As a result, the device runs at -55°C~155°C Operating Temperature.