51BP30-01B12N
Mfr.Part #
51BP30-01B12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Depth Behind Panel :
13.64mm
Voltage Rating - AC :
115V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating (DC) :
28 V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated AC :
115V
Termination :
PC Pin
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Plating :
Current Rating :
200 mA
Angle of Throw :
30°
Lamp Type :
Number of Poles per Deck :
1
Illumination Color :
Circuit per Deck :
SP12T
Base Product Number :
51BP30
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
12
Actuator Length :
3.18mm
Mount :
Panel, Through Hole
Index Stops :
FIXED
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Termination Style :
PC Pin
Series :
51
RoHS :
Compliant
Voltage Rating (AC) :
115 V
Index Angle :
30 °
Datasheets
51BP30-01B12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"