51B30-01-1-12N
Mfr.Part #
51B30-01-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Index Stops :
Continuous
Contact Material :
Metal
Actuator Type :
Screwdriver Slot
Throw Configuration :
SP12T
Published :
Termination :
Solder
Actuator Length :
3.18mm
Switch Action :
LATCHED
Brand :
Grayhill
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Surface Mount :
No
Termination Style :
Solder Lug
Base Product Number :
51B30
Voltage - Rated DC :
28V
Mount :
Panel
Features :
Circuit per Deck :
SP12T
Bulk
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
RoHS :
Compliant
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Voltage Rating - AC :
115V
Non-Shorting (BBM)
ECCN Code :
EAR99
Number of Decks :
1
Termination Type :
Solder
Switch Function :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage Rating (DC) :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Current Rating :
200mA
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Plating :
Gold
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage Rating - DC :
28V
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Switch Sections :
Index Angle :
30 °
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Angle of Throw :
30°
Depth Behind Panel :
18.77mm
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Voltage - Rated AC :
115V
Number of Positions :
12
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Illumination Color :
Body Height :
13.64 mm
Lamp Type :
Datasheets
51B30-01-1-12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"