51AT30-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51AT30-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
HTS Code :
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Length :
9.53mm
Switch Action :
LATCHED
Number of Switch Sections :
1
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Lamp Type :
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating - DC :
28V
Index Stops :
Continuous
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Base/Housing Material :
Thermoset
Illumination Color :
Subcategory :
Switches
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Finish :
Gold
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Switch Function :
SP12T
Depth Behind Panel :
18.77mm
Voltage - Rated AC :
115V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Material :
Metal
JESD-609 Code :
e4
Pole Throw Configuration :
SP12T
Angle of Throw :
30°
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Product Type :
Rotary Switches
RoHS :
Compliant
Termination :
Solder
Published :
Package :
Bulk
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Voltage Rating (AC) :
115 V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Circuit per Deck :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Series :
51
Reach Compliance Code :
Compliant
Feature :
Process Sealed
Product Category :
Rotary Switches
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Grayhill
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Number of Decks :
1
Mount :
Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating - AC :
115V
Product Status :
Active
Mounting :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Brand :
Grayhill
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
12
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Features :
Process Sealed
Current Rating :
200mA
Throw Configuration :
Number of Poles per Deck :
Base Product Number :
51AT30
Pbfree Code :
yes
Index Angle :
30 °
Voltage Rating (DC) :
28 V
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Termination Type :
Solder
Body Height :
14.63 mm
Datasheets
51AT30-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"