51967-10014400AALF
Mfr.Part #
51967-10014400AALF
Description
CONN RCPT 144POS PCB
Specialized
Number of Rows :
4
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
PwrBlade®
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Length :
107.95mm
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Feature :
Board Lock, Guide Pin
Depth :
11.94mm
Radiation Hardening :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tray
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
144
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
144
Min Operating Temperature :
-20°C
Contact Plating :
GXT, Gold
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 144 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole