516-AG10D-ES
Mfr.Part #
516-AG10D-ES
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
IC Sockets
Body Depth :
0.18 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Packaging :
Tube
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Current Rating :
3A
Series :
500
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Termination :
Solder
Housing Material :
Polyester
Contact Material - Post :
Brass
Body Breadth :
0.4 inch
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Closed Frame
Pbfree Code :
yes
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Style :
RND PIN-SKT
Number of Contacts :
16
Number of Positions or Pins (Grid) :
16 (2 x 8)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Body Length or Diameter :
0.8 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
516-AG10D-ES
Introducing IC Sockets TE Connectivity AMP Connectors 516-AG10D-ES from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, 516-AG10D-ES pinout, 516-AG10D-ES datasheet PDF, 516-AG10D-ES amp .Beyond IC Sockets TE Connectivity AMP Connectors 516-AG10D-ES ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.