516-AG10D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516-AG10D
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
IC Sockets
Number of Positions or Pins (Grid) :
16 (2 x 8)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
HTS Code :
Body Breadth :
0.4 inch
Body Depth :
0.18 inch
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material - Post :
Brass
Contact Style :
RND PIN-SKT
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Series :
500
Feature :
Closed Frame
Housing Material :
Polyester
Number of Contacts :
16
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Contact Resistance :
10MOhm
Body Length or Diameter :
0.8 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Solder
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Datasheets
516-AG10D
Introducing IC Sockets TE Connectivity AMP Connectors 516-AG10D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~125°C, 516-AG10D pinout, 516-AG10D datasheet PDF, 516-AG10D amp .Beyond IC Sockets TE Connectivity AMP Connectors 516-AG10D ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.