511FBA40M0000BAGR
Mfr.Part #
511FBA40M0000BAGR
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ LVDS SMD
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Operating Frequency :
40MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Si511
Current - Supply (Max) :
23mA
Frequency Stability :
±25ppm
Crystal
Number of Terminations :
6
Power Supplies :
2.5V
Voltage - Supply :
2.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Output :
LVDS
Supply Voltage :
2.5V
Current - Supply (Disable) (Max) :
18mA
Height Seated (Max) :
0.050 1.28mm
Frequency :
40MHz
Datasheets
511FBA40M0000BAGR
Skyworks Solutions, Inc. 511FBA40M0000BAGR
511FBA40M0000BAGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD