511ACA40M0000BAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
511ACA40M0000BAG
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ LVPECL
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Oscillators
Packaging :
Strip
Output :
LVPECL
Current - Supply (Max) :
43mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
3.3V
Series :
Si511
Operating Frequency :
40MHz
Symmetry-Max :
52/48%
Height Seated (Max) :
0.050 1.28mm
Base Resonator :
Crystal
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 1.28mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Frequency :
40MHz
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Function :
Enable/Disable
Supply Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Type :
XO (Standard)
Frequency Stability :
±20ppm
Rise Time-Max :
0.565ns
Fall Time-Max :
0.565ns
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Disable) (Max) :
18mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Datasheets
511ACA40M0000BAG
Skyworks Solutions, Inc. 511ACA40M0000BAG
511ACA40M0000BAG datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD