510GCA4M09600BAGR
Mfr.Part #
510GCA4M09600BAGR
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
XTAL OSC XO 4.0960MHZ CMOS SMD
Oscillators
Supply Voltage :
2.5V
Frequency Stability :
±20ppm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Output :
CMOS
Height Seated (Max) :
0.050 1.28mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
18mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Fall Time-Max :
1.2ns
Current - Supply (Max) :
26mA
Series :
Si510
Rise Time-Max :
1.2ns
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Function :
Enable/Disable
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 1.28mm
Crystal
Symmetry-Max :
52/48%
Voltage - Supply :
2.5V
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Frequency :
4.096MHz
Operating Frequency :
4.096MHz
Datasheets
510GCA4M09600BAGR
510GCA4M09600BAGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD